Strona główna Biznes Umowa pożyczkowa – na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?
kredyt

Umowa pożyczkowa – na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?

przez redakcja serwisu

W naszym życiu mogą mieć miejsce przeróżne sytuacje. Choć staramy się w jak największym stopniu przewidzieć oraz zaplanować naszą przyszłość, nasze życie w najmniej spodziewanym momencie może obrócić się o 180 stopni. Wypadek, awaria samochodu czy też nieplanowany remont – tego rodzaju incydenty mogą w bardzo dużym stopniu nadszarpnąć nasz miesięczny budżet. Niestety, wielu z nas nie posiada odpowiednich oszczędności, które w trudnym czasie mogłyby pokryć niezbędne opłaty, dlatego też rozwiązaniem tego problemu może być pożyczka pozabankowa, której nieodłącznym elementem jest umowa pożyczkowa. Dowiedz się, na co zwracać uwagę.

Umowa pożyczkowa – co powinna zawierać?

Umowa pożyczkowa to rodzaj dokumentu wiążącego pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę – pożyczkodawca zobowiązuje się w nim na przekazanie klientowi określonej sumy pieniędzy (w formie przelewu lub gotówki) w ustalonym wcześniej terminie. Z kolei osoba, która otrzymuje pożyczkę, zobowiązuje się zwrócić pożyczoną kwotę pieniędzy (wraz z odsetkami) w terminie, który również zawarty jest w treści dokumentu. Umowa pożyczkowa powinna zawierać w sobie następujące elementy:

  • dane osobowe i adresowe obu stron umowy;
  • typ pożyczki, a także cel, ja jaki jest ona udzielana;
  • rodzaj zabezpieczenia (jeśli jest wymagany);
  • wysokość pobranej pożyczki;
  • całkowitą sumę zobowiązania, jaką należy spłacić;
  • wysokość oprocentowania;
  • wysokość prowizji za udzielenie kredytu;
  • wysokość miesięcznych rat oraz sposób ich spłacania;
  • opłatę przygotowawczą (jeśli została naliczona przez bank);
  • możliwość odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania;
  • informacje dotyczące całkowitej bądź częściowej spłaty zobowiązania;
  • termin sporządzenia umowy;
  • postępowanie banku w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie wywiązał się z warunków umowy.

Umowa pożyczkowa – dlaczego jest tak istotna?

Niezależnie od tego, czy podpisujemy umowę w banku lub firmie pożyczkowej, jest to dokument, który jest w stanie określić najważniejsze postanowienia dotyczące udzielonego zobowiązania dla obu stron. Oznacza to, że jest to najważniejsza i nierzadko jedyna forma zabezpieczenia zarówno dla firmy pożyczkowej, jak i pożyczkobiorcy. Stanowi ona gwarancję, że każda ze stron ma obowiązek wywiązania się z warunków umowy. Jeśli tak się nie stanie, jest ona pisemnym dowodem, który będzie niezbędny w przypadku ewentualnego procesu sądowego.

Umowa pożyczkowa – na co zwracać uwagę?

Popularność pożyczek pozabankowych niesie za sobą także pewne negatywne aspekty, a mianowicie nieuczciwe firmy, które chcą wzbogacić się na nieuwadze i nierzadko naiwności potencjalnych klientów. Decydując się na taki rodzaj pomocy finansowej pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać umowę przed jej podpisaniem. Jeśli potencjalny pożyczkodawca twierdzi, że wystarczy nam samo podpisanie umowy bez jej czytania, a pieniądze od razu znajdą się na koncie, powinno to od razu wzbudzić nasz niepokój. W takich sytuacjach zawsze należy upewnić się, że nasza umowa z pożyczkodawcą zawiera wszystkie istotne i wymienione wcześniej elementy.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz