Planowanie produkcji to – w bardzo dużym uproszczeniu – ustalanie ilości towaru, który powinien zostać wyprodukowany w określonym czasie przy pomocy określonych środków – surowców, technologii, zasobów ludzkich itp. A dobrej jakości system APS jest idealnym narzędziem do wsparcia takiej operacji. Jakie są inne ważne aspekty planowanie produkcji i kiedy warto zdecydować się system APS? O tym poniżej
Planowanie produkcji – działanie kluczowe dla strategii biznesowej przedsiębiorstwa produkcyjnego
Trudno sobie wyobrazić firmę produkcyjną, które zupełnie rezygnuje z jakichkolwiek działań planistycznych, nawet tych opartych o podstawowe informacje dotyczące popytu krótkoterminowego. Problem polega na tym, że planowanie produkcji sięga swoim zakresem zdecydowanie dalej, niż śledzenie zapotrzebowania na dany produkt. Przecież należy wziąć jeszcze pod uwagę możliwości wytwórcze przedsiębiorstwa, dostępność surowców oraz przestrzeni magazynowej, ryzyko wystąpienia ewentualnych przestojów itd. Jednocześnie plan powinien być na tyle elastyczny, aby można go było na bieżąco modyfikować. A to zaledwie kilka kwestii, które powinny być wzięte pod uwagę przez planistów czy managerów odpowiedzialnych za zarządzanie produkcją.
Nic zatem dziwnego, że powstały narzędzia, dzięki którym planowanie i harmonogramowanie produkcji może przebiegać sprawniej. Takim narzędziem jest z pewnością APS Qguar – system informatyczny wspomagający pracę osób odpowiedzialnych za strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem.
Planowanie produkcji z pomocą systemu APS Qguar
System APS (Advanced Planning and Scheduling) to oprogramowanie, którego rolą jest pomoc w tworzeniu zoptymalizowanych scenariuszy produkcyjnych. Zakres funkcjonalności takiego systemu najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie APS Qguar.
Istota działania APS Qguar opiera się na specjalnych algorytmach optymalizacyjnych, które – po uzyskaniu wszystkich koniecznych danych – są w stanie stworzyć plan produkcyjny przystosowany do bieżących potrzeb firmy. Wystarczy, że użytkownik określi kluczowe kryterium, które ma spełniać taki plan. Może to być na przykład najkrótszy dopuszczalny czas wykonania zlecenia produkcyjnego, najniższa możliwa cena lub najszybszy termin, w którym można rozpocząć zlecenie. Poszczególne kryteria można ze sobą łączyć, aby dodatkowo doprecyzować plan. Można je również na bieżąco zmieniać, chociażby w sytuacji, gdy wystąpi jakieś zdarzenie losowe (na przykład nieprzewidziana przerwa w dostawie surowców).
Aby scenariusze produkcyjne tworzone przez APS rzeczywiście były wartościowe, muszą powstawać w oparciu o obiektywne dane dotyczące poszczególnych obszarów działalności firmy. Poza tym takie dane powinny być dostarczane na bieżąco, bez żadnych opóźnień. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest integracja oprogramowania APS z systemem MES – w tym przypadku APS Qguar z MES Qguar. Dzięki takiemu rozwiązaniu przepływ informacji jest natychmiastowy, zaś sama integracja przebiega bez żadnych problemów. Oczywiście APS Qguar można integrować nie tylko z poszczególnymi systemami Quantum Qguar, lecz także z oprogramowaniem pochodzącym od innych producentów.
Obecnie dobrej jakości system APS jest w zasadzie koniecznością w każdej firmie produkcyjnej, niezależnie od jej wielkości czy branży. Dlatego jeżeli tylko istnieje możliwość jego implementacji, zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości.