Strona główna Biznes Jak zacząć budować swoją wiarygodność kredytową?
udzielać kredyty

Jak zacząć budować swoją wiarygodność kredytową?

przez redakcja serwisu

Wielu Polaków wciąż boi się wszystkich rzeczy, które są związane z budowaniem swojej wiarygodności i historii kredytowej. Instytucje takie jak choćby Biuro Informacji Kredytowej nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Czy słusznie? Nie do końca, gdyż wcale nie są one tak straszne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. BIK to nie tylko kłopotliwi dłużnicy, ale również wszystkie osoby, które regularnie płacą swoje zobowiązania, budując w ten sposób dobrą historię kredytową. Warto wiedzieć, jak to zrobić, ponieważ historia naszych pożyczek to jeden z najważniejszych czynników, który może zdecydować o tym, czy bank przyzna nam kredyt. Jak skutecznie i bezboleśnie zbudować odpowiednią historię kredytową?

Historia kredytowa – dlaczego warto ją mieć?

Zakup nowego domu, mieszkania czy nawet samochodu to spory wydatek. Niewielu z nas może sobie pozwolić na jednorazowe wydanie takiej ilości gotówki, więc pozostaje nam posiłkowanie się kredytem. Nie jest to oczywiście nic złego, jednak musimy mieć świadomość, że banki nie dają pożyczek tak chętnie, jak miało to miejsce wiele lat temu. Żeby móc cieszyć się odpowiednią kwotą pożyczki, musimy wykazać się wystarczającym dochodem oraz dobrą historią kredytową. Na samym wstępie trzeba rozwiać pewne mylne przekonanie – brak historii kredytowej nie jest atutem!

Chociaż początkowo może wydać nam się to nielogiczne, to brak jakiejkolwiek historii kredytowej wcale nie wpływa korzystnie na to, czy otrzymamy pożyczkę. Teoretycznie, jeśli nigdy nic w życiu nie pożyczaliśmy, to mamy świadomość, jak rozsądnie dysponować naszymi dochodami i spłata zadłużenia nie powinna sprawić nam żadnych problemów. Tak to funkcjonuje tylko w teorii, w praktyce kredytodawca nie może stwierdzić, czy będziemy terminowo spłacać raty czy nie, jeśli nie mamy z tym żadnych doświadczeń. Właśnie dlatego banki i inne instytucje finansowe niechętnie udzielają pożyczek osobom, które nie mają żadnej historii kredytowej.

Historia kredytowa – jak świadomie ją budować?

W odpowiedzi na taki stan rzeczy warto jest od samego początku rozsądnie dysponować swoimi finansami i nie brać nieprzemyślanych pożyczek. Co więc warto zrobić, jeśli zależy nam na zbudowaniu wiarygodności kredytowej?

Najlepszym wyjściem jest po prostu wzięcie jakiegoś produktu na raty. Nie musi to być nic strasznie drogiego – możemy się zdecydować na zakup ratalny jakiegoś sprzętu AGD czy nawet telefonu komórkowego. Dzięki temu, że spora część sklepów jest gotowa udzielać rat 0%, nic nas to nie będzie kosztowało, a zbudujemy już podstawy pewnej wiarygodności kredytowej dla BIK i potencjalnej instytucji udzielającej kredyty. To oczywiście jedna z możliwości, gdyż w grę wchodzi także niewielki kredyt gotówkowy, który nie obciąży za bardzo naszego budżetu.

Warto pamiętać, że na wiarygodność kredytową nie wpływa tylko ten czynnik. Istotne są oczywiście nasze zarobki, ale nie tylko. Czasami będziemy musieli przedstawić choćby umowę o pracę. Listę niezbędnych dokumentów, jakie trzeba przygotować, udając się z wnioskiem kredytowym do banku, można znaleźć w tym artykule: https://moneyfriend.co/kredyty/kredyt-gotowkowy-niezbedne-dokumenty/.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz