Strona główna Finanse Polisa na życie – dlaczego warto ją posiadać?
ubezpieczenie

Polisa na życie – dlaczego warto ją posiadać?

przez redakcja serwisu

Życie bez wątpienia potrafi zaskakiwać. Niestety, bardzo często zaskakuje nas w zupełnie inny sposób niż sobie tego życzymy. Wypadek w pracy, w domu, nagłe zachorowanie czy uszczerbek na zdrowiu uniemożliwiający pracę. O tych sytuacjach rzadko kiedy myślimy na co dzień, jednak jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mogą one dotyczyć każdego z nas. Jednocześnie w obecnych czasach wiele, szczególnie młodych i aktywnych zawodowo osób nie dba w odpowiedni sposób o swoje finanse. Brak oszczędności sprawia, że nasza przyszłość staje się niespokojna i niepewna. Czy da się to zmienić? Jak zabezpieczyć swoje życie i zapewnić sobie i najbliższym bezpieczeństwo finansowe? W tej sytuacji warto rozważyć wybór ubezpieczenia, jakim jest polisa na życie. 

 

Czym jest polisa na życie i co obejmuje?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, czym jest polisa na życie i czy rzeczywiście jest ci tak potrzebna jak twierdzą niektórzy. Otóż, polisa na życie to rodzaj ubezpieczenia, które zabezpiecza finansowo posiadające je osoby przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Oczywiście, zakres takiej ochrony w dużym stopniu zależy od wybranego przez nas wariantu polisy. Jednakże niezależnie od tego, jakiego ubezpieczyciela i wariant polisy wybierzemy, jej podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie finansowe najbliższych ubezpieczonego na wypadek jego śmierci.

Zakres polisy na życie

Co w takim razie obejmuje polisa na życie? Tutaj wiele zależy od podpisanej przez nas umowy. Te w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego mogą występować w różnych wariantach, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto porównać ze sobą różne oferty.

Jak wiadomo, podstawowym zadaniem polisy na życie jest objęcie najbliższej rodziny ubezpieczonego wsparciem finansowym na wypadek jego śmierci. Mimo to, polisa na życie może chronić rodzinę ubezpieczonego nie tylko w takiej sytuacji. Do takich sytuacji można zaliczyć niemożność wykonywania pracy przez ubezpieczonego, na przykład na skutek trwałego inwalidztwa podczas wypadku. Również takie sytuacje jak poważne zachorowanie, trwały uszczerbek na zdrowiu czy długotrwała rehabilitacja i specjalistyczne leczenie mogą wchodzić w skład pakietu ochronnego.

Polisa na życie – jaką wybrać?

Jaką polisę na życie wybrać? Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Często wiele zależy od naszych możliwości finansowych oraz tego, jaką kwotę z miesięcznego budżetu jesteśmy w stanie przeznaczyć na składkę. Równie ważne są nasze indywidualne potrzeby. Aktualnie na rynku istnieje wiele ofert oferujących ciekawe rozwiązania, które mogą okazać się dla nas korzystne.

Przykładem mogą być polisy na życie z opcją oszczędzania na emeryturę, przyszłość, czy też dowolny, wybrany przez nas cel. W takim przypadku zyskujemy zarówno wsparcie finansowe dla siebie i rodziny w nieprzewidzianej, losowej sytuacji i jednocześnie systematycznie powiększamy swój kapitał na przyszłość. Pamiętaj jednak, że decyzja o wyborze konkretnej polisy na życie nigdy nie powinna być podejmowana w sposób spontaniczny. Warto poświęcić temu procesowi odpowiednią ilość czasu by mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Polisa na życie – o czym pamiętać?

Zakres ubezpieczenia, jaki gwarantuje polisa na życie, jest zależny przede wszystkim od rodzaju umowy, jaką wybierzemy. Na co w takim razie zwracać uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru, by nie być rozczarowanym? Przede wszystkim, przed podpisaniem umowy, ważne jest aby dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziemy tam przydatne informacje, dzięki którym zyskamy pewność, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić nam należne odszkodowanie, a w jakich sytuacjach nie będzie do tego zobowiązany. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela mogą się bardzo różnić. Niektóre towarzystwa nie wypłacają zobowiązania np. w przypadku samobójstwa ubezpieczonego czy nawet śmierci będącej wynikiem udziału w bójce. Istotny jest także czas trwania polisy oraz liczba osób, jakie może objąć ochroną.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz