Przynależność do Unii Europejskiej daje nam możliwość swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej na jej terenie, oczywiście zgodnie z prawem konkretnego państwa, w którym chcemy założyć firmę. Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenia tak zwanego gewerbe, czyli działalności gospodarczej, w Niemczech.
Jak założyć działalność w Niemczech?
Gewerbe założyć można w stosunkowo prosty sposób, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku we właściwym urzędzie. Co ważne, gewerbe mogą założyć osoby, które są zameldowane w Niemczech, jednak nie muszą one posiadać obywatelstwa niemieckiego. Cała procedura zakładania działalności gospodarczej w Niemczech nie jest bardzo czasochłonna, jednak należy pamiętać, aby złożyć kompletną dokumentację, bowiem w przeciwnym razie zostaniemy wezwani do uzupełnienia braków, co znacznie wydłuża cały proces. Konieczne będzie również wniesienie opłaty, której wysokość waha się od 15 do 60 euro, w zależności od gminy. Czasami trzeba będzie uzyskać dodatkowe pozwolenia – sytuacja wygląda podobnie, jak w momencie, gdy w Polsce chcemy założyć działalność, na którą musimy posiadać zezwolenia bądź licencje.
Rozliczenie podatkowe
Rozliczenie w gewerbe to obowiązek każdego podatnika, bez względu na to, czy osiągnął dochód, poniósł stratę bądź nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. Rozliczenia należy dokonać do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie. Wydaje się więc, że czasu mamy sporo, jednak warto mieć na uwadze, że w międzyczasie dopełniamy kolejnych obowiązków, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przez co ucieka nam on w bardzo szybko. Rozliczenia gewerbe możemy dokonać także przez pośrednika, który wypełni za nas deklarację, a także pozostałe dokumenty, które jesteśmy zobowiązani przedstawić. Warto nawiązać współpracę z doświadczonymi pracownikami kancelarii podatkowej, która zajmuje się między innymi rozliczaniem dochodów z działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie Niemiec.
Obowiązki właściciela firmy
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech nakłada na nas obowiązek rozliczania się z bieżących dochodów, a także prowadzenia księgowości. Należy pamiętać o przechowywaniu całej dokumentacji, która związana jest z finansowymi aspektami prowadzenia firmy. Co więcej, dokumentację tą musimy przechowywać przez długi okres czasu, bo od 6 do nawet 10 lat. Prowadzenie firmy w Niemczech wiąże się również z koniecznością uiszczania składki zdrowotnej oraz w niektórych przypadkach z ubezpieczeniem emerytalno-rentowym.