Biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przeciętnego Polaka stać na zakup mieszkania od ręki, nawet jeżeli mówimy o niewielkim metrażu. W związku z tym, by nabyć jakieś lokum, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu w banku. Jak jednak wiadomo, by otrzymać takie wsparcie finansowe, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Czy kredyt dla młodych rzeczywiście jest tak trudny do uzyskania, jak się mówi?
Kredyt dla młodych – wyzwania
Nie jest żadną tajemnicą, że bank, który ma nam potencjalnie udzielić kredytu, musi zażądać dopełnienia określony formalności. To do nas zależy zaprezentowanie siebie samych jako osób godnych zaufania, które rzeczywiście spłacą pożyczkę terminowo. Dlatego też pod uwagę brany jest nie tylko sam staż pracy, ale także wysokość zarobków i rodzaj umowy, a nawet perspektywa na utrzymanie danego stanowiska. Dlatego też osoby młode mogą napotkać trudności związane z uzyskaniem kredytu. Chociaż coraz więcej dwudziestokilkulatków stawia na dobre wykształcenie, co samo w sobie daje więcej możliwości na rynku pracy, to jednak często, zwłaszcza przez kilka pierwszych lat po ukończeniu studiów, nie mają stabilnej sytuacji zawodowej. W oczach banku mogą nie być zatem zbyt wiarygodnymi kredytobiorcami.
Pociąga to za sobą także inne problemy – młode osoby czasem nie mają możliwości na to, by zebrać kapitał wystarczający do tego, by pokryć chociażby koszty wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi 20% od danej nieruchomości. W związku z tym kredyt dla młodych może stać się prawdziwym wyzwaniem. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy liczyć na to, że dostaniemy od banku pożyczkę. Kluczem jest jednak przemyślenie całej sprawy i umiejętne przekalkulowanie swoich możliwości finansowych.
Jak wybrać kredyt w młodym wieku?
By zwiększyć swoją zdolność kredytową i jednocześnie skłonić bank do tego, by wydał pozytywną decyzję w sprawie naszego wniosku, warto właściwie dopasować do siebie warunki kredytu. Osoby młode powinny raczej nastawiać się nad dłuższą spłatę, sięgającą nawet okresu na 30 lat. W takim przypadku znacznie łatwiej otrzymać wsparcie finansowe i chociaż ostateczny koszt kredytu jest większy, to jednak wówczas bank zyskuje dodatkową gwarancję, że zdołamy spłacić całe zobowiązanie. Oprócz tego nie warto skłaniać się ku tzw. ratom malejącym. Chociaż pozwalają one na zaoszczędzenie odrobiny pieniędzy w miarę upływu czasu, to na samym początku suma rat jest najbardziej obciążająca dla budżetu. Innymi słowy: bank nie ma pewności, że będziemy w stanie poradzić sobie z tak dużymi kosztami.
Trzeba też wspomnieć także o tym, że instytucje bankowe są dużo bardziej skłonne do tego, by udzielić kredytu dwóm osobom. W ten sposób ich terminowość oraz możliwości stają się bardziej wiarygodne. Jeśli zatem pozostajemy w stałym związku, dobrze jest złożyć wniosek wspólnie – co więcej, kredyt może zostać udzielony po prostu dwóm członkom rodziny. Dlatego też single, które planują zakup nieruchomości za środki z kredytu, powinny rozważyć taką opcję.