Strona główna Finanse Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie Twoje dane może posiadać?
informacje dla banku

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie Twoje dane może posiadać?

przez redakcja serwisu

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej – ta tajemnicza instytucja często przewija się w kontekście naszych rozmów o finansach, nierzadko wywołując u nas nieprzyjemny dreszcz. To właśnie tam, trafia cała nasza historia kredytowa i nasze finansowe wzloty, oraz upadki. To zwłaszcza to ostatnie, jest przyczyną niezbyt pozytywnego patrzenia na BIK, gdyż ten znany jest właśnie z tego, że możemy w nim znaleźć wszystkich dłużników, którzy nie mogą poszczycić się wymaganą regularnością. To nie jest jedyna funkcjonalność, jaką może zaoferować nam raport z BIK, jednak właśnie z tym, najbardziej go kojarzymy. Dzisiaj rzucimy nieco więcej światła na tę instytucję – kto i na jakich zasadach może trafić do rejestru BIK, co należy zrobić, aby już więcej w nim nie figurować, oraz jak często BIK aktualizuje swoje informacje? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

BIK – co to jest i czemu służy?

Biuro Informacji Kredytowej nie może poszczycić się wielką sławą i zaufaniem społecznym Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie do tej instytucji zostają skierowane wszystkie dane o naszych zadłużeniach. Na samym początku warto zaznaczyć, że BIK zbiera informacje nie tylko odnośnie zadłużeń, z którymi ktoś ma problem lub nie może ich spłacić, ale absolutnie wszystkie informacje, które dotyczą brania przez nas kredytu. W praktyce oznacza to, że raport z BIK zawiera naszą pełną historię kredytową, zebraną z banków, biur kredytowych oraz innych instytucji działających w branży pożyczkowej.

Ponadto raport z BIK może zawierać nawet dane odnośnie debetu na koncie czy kredytów odnawialnych, co oznacza, że praktycznie nic się przed nim nie ukryje. Czemu służy to całe zbieranie naszych danych? Przede wszystkim ocenie zdolności kredytowej. Jak było powiedziane wcześniej, wbrew ogólnemu przekonaniu na listy BIK nie trafiamy w momencie, kiedy nie możemy sobie poradzić ze spłatą naszych zadłużeń, tylko znacznie wcześniej. Instytucja, która ma zamiar udzielić nam pożyczki, może prześwietlić nas pod tym aspektem i na podstawie tego, czy regularnie opłacaliśmy nasze raty, zdecydować, czy chce udzielić nam pożyczki. Służy do tego tak zwany BIK Score, czyli ocena naszej aktywności kredytowej.

Raport z BIK – kiedy aktualizują swoje dane i jakie informacje o sobie można tam znaleźć?

Dobrze, wiemy już, że do listy BIK trafimy nawet wtedy, kiedy nie mamy żadnego problemu ze spłatą swoich zobowiązań. Jakie informacje o nas może przechowywać Biuro Informacji Kredytowej? Przede wszystkim szeroko rozumiane dane osobowe. Nasze imię, nazwisko, adres zamieszkania – to wszystko znajdzie się w raporcie z BIK! Wbrew pozorom nie jest to takie złe rozwiązanie, gdyż dzięki masie informacji, które przechowuje BIK, możemy łatwiej śledzić swoją historię kredytową, odpowiedzialnie ją budować i przede wszystkim – reagować na próby nadużyć. Jeśli zdecydujemy się na raport z BIK, możemy mieć pewność, że każdy przykład próby wyłudzenia pożyczki na nasze dane będzie tam odnotowany, co znacząco ułatwi zareagowanie w takiej sytuacji.

Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują – BIK nie jest wcale taką krwiożerczą instytucją, jak czasami się ją przedstawia. Ważne w tym kontekście jest to, że mamy darmowy dostęp do naszych danych przechowywanych przez BIK, sami więc możemy kontrolować swoją sytuację kredytową. Jak często BIK aktualizuje swoje dane? Odpowiedź można znaleźć na tej stronie: loando.pl/wpis/bik-aktualizuje-dane-znajdziemy-darmowym-raporcie.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz