Różnego rodzaju pożyczki udzielane zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które mają problemy finansowe. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może skorzystać z tej formy pozyskania pieniędzy. Czasami zdarza się, że wniosek o pożyczkę zostaje odrzucony. Dlaczego tak się dzieje?
Odrzucenie wniosku o pożyczkę – najczęstsze przyczyny
Najczęstszą przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę lub kredyt jest niska zdolność kredytowa lub jej brak. Według banku wnioskodawca nie ma zdolności do terminowej spłaty zobowiązania, więc nie zostaje mu ono przyznane.
Zdolność kredytową szacuje się biorąc pod uwagę dochody, status zatrudnienia, aktualne pożyczki i kredyty (zarówno od banków jak i instytucji pozabankowych) oraz miesięczne koszty utrzymania. Istnieje możliwość poprawy zdolności kredytowej, ale nie w każdym przypadku. Trzeba również pamiętać o tym, że im wyższa jest wartość kredytu o jaki się staramy, tym szansę na jego otrzymanie maleją.
Kiedy jeszcze może zostać odrzucony wniosek o pożyczkę gotówkową?
Taka sytuacja może mieć miejsce również w przypadku błędów we wniosku. Najprościej rzecz ujmując dzieje się tak wtedy gdy wnioskodawca ma odpowiednią zdolność kredytową, jednak jego wniosek zawiera błędy lub nie dostarczył on w określonym terminie wszystkich wymaganych przez instytucje udzielającą kredytowania dokumentów. Odrzucenie wniosku kredytowego z powodu błędów formalnych we wniosku nie zamyka nam drogi do uzyskania kredytu, taka sytuacja jest jedną z najłatwiejszych do rozwiązania.
Odmowa udzielenia pożyczki może nastąpić również w przypadku osób posiadających zadłużenie, negatywne wpisy w takich instytucjach jak BIK , KRD czy ERIF. Pożyczkodawca (niezależnie od tego czy mówimy o firmie pożyczkowej czy o banku) patrzy nie tylko na to, czy wnioskodawca ma aktualne zobowiązania, ale również jak spłacane były wszystkie wcześniej zaciągnięte pożyczki i inne zobowiązania finansowe.
Jeśli dana osoba znajduje się na liście dłużników, ma bardzo małe szanse na uzyskanie pożyczki nie tylko w banku, ale również w większości firm udzielających finansowania pozabankowego. Co ważne, na listach dłużników znajdują się nie tylko osoby, które nie wywiązały się z terminowych spłat pożyczek czy kredytów, ale również te, które mają zaległości w płatnościach za takie pozycje jak rachunki za prąd czy abonamenty internetowe.