Okres emerytury to szczególny czas w życiu każdego człowieka. Z jednej strony mamy wtedy chwilę na odpoczynek i relaks po długich latach aktywności zawodowej, ale z drugiej strony rosną nasze potrzeby. Pieniądze będziemy musieli zainwestować w lekarstwa czy wizyty u specjalistów, nie mówiąc już o utrzymaniu standardu naszego życia na podobnym poziomie, co w czasie pracy. Czy dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to dobra opcja, aby zapewnić nam godną emeryturę? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.
Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – na czym polega taka polisa?
Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to wyjątkowy produkt, jeśli chodzi o rynek polis ubezpieczeniowych. Wynika to z faktu, że łączy ono w sobie dwa produkty – klasyczne ubezpieczenie na życie i lokatę bankową. Co to oznacza w praktyce?
Ubezpieczenie na życie jest polisą, której podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie naszych bliskich na wypadek naszej śmierci lub ciężkiej choroby. Decydując się na takie ubezpieczenie mamy pewność, że w sytuacji kiedy przydarzy nam się jakikolwiek nieszczęśliwy wypadek lub jakieś inne nieprzewidziane okoliczności, nasza rodzina będzie miała zapewniony godny byt. Oczywiście nikomu nie życzymy takich scenariuszy, ale warto jest mieć świadomość, że mogą się one wydarzyć i należy podjąć działania, które zmniejszą ewentualne konsekwencje najgorszych sytuacji.
Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest w stanie zapewnić naszej rodzinie środki finansowe na wypadek naszej śmierci lub wypadku, podobnie jak klasyczne ubezpieczenie na życie. Przy okazji ma jeszcze jedną zaletę – jeśli okres spłaty składek minie bez żadnych nieszczęśliwych wydarzeń, po upływie określonego czasu będziemy mogli odzyskać zainwestowane pieniądze.
Jak działa dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?
Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, podobnie jak w wypadku innych ubezpieczeń będziemy opłacać składki we wcześniej uzgodnionym systemie. Jedyna różnica polega na tym, że część naszej składki trafi na poczet ewentualnego ubezpieczenia, natomiast pozostała część na specjalny fundusz. Po zakończeniu okresu ubezpieczenia będziemy mogli podjąć się wypłaty pieniędzy. To, kiedy będziemy mieli taką możliwość zależy w większości od warunków polisy, jednak dodatkowe ubezpieczenie emerytalne z racji swojego przeznaczenia będzie umożliwiało wypłatę pieniędzy zazwyczaj wtedy, kiedy osiągniemy odpowiedni wiek.
Jakie zyskujemy korzyści, gdy decydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?
Podstawową korzyścią wynikającą z dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego jest fakt, że w ramach jednego produktu mamy zapewnione dwie usługi. Z jednej strony oszczędzamy na czas emerytury, z drugiej natomiast zabezpieczamy siebie i swoją rodzinę na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Czy na tym zalety dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego się kończą? Absolutnie nie!
Przy zdecydowaniu się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne dostajemy przede wszystkim gwarancję i pewność, że dostaniemy określoną sumę wraz z końcem ubezpieczenia. Jest to bardzo pozytywny aspekt względem innych produktów oszczędnościowych, które czasem nie mogą zapewnić nam odpowiedniego poziomu pewności.
Inny, spory plus ubezpieczenia emerytalnego wynika z prawa obowiązującego w naszym kraju. Otóż jeśli zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, pieniądze jakie dostaniemy po jej upłynięciu nie podlegają podatkowi od odsetek kapitałowych.
Czy dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest opłacalne?
Na pytanie z powyższego nagłówka można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – jak najbardziej! Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest świetnym produktem, który może zabezpieczyć nas i naszych domowników nie tylko na okres emerytury. Przy okazji warto też dodać, że dodatkowe ubezpieczenie emerytalne nie koliduje w żaden sposób z państwowym systemem emerytalnym. Oznacza to, że dodatkowe ubezpieczenie na czas emerytury może nam posłużyć jako swoista skarbonka, z której będziemy w stanie opłacić realizację naszych celów i pasji. Pamiętajmy, że emerytura to czas relaksu i zdecydowanie warto oszczędzić sobie zmartwień o środki finansowe w tym cza