Bramy automatyczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i skutecznie zastępują klasyczne rozwiązania. Stanowią one nie lada ułatwienie w codziennej pracy, zwłaszcza w przypadku firm w których przedsiębiorca dysponuje dużą flotą pojazdów. Bramy wyposażone w napęd sprawdzają się idealnie o każdej porze roku i to bez względu na warunki atmosferyczne, więc nic dziwnego, że coraz więcej firm po nie sięga.
Parametry automatyki do bramy na posesji firmowej
Na pierwszym miejscu warto postawić komfort użytkowania konkretnego napędu do bramy. Wszystko jednak powinno zależeć od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Producenci oferują urządzenia, które współpracują z modelami skrzydłowymi, jak i przesuwnymi.
Inwestycja w nową bramę z napędem to rozwiązanie, z którym wiąże się najmniej komplikacji. Wszystkie jej parametry mogą zostać dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy, który dysponuje konkretnymi oczekiwaniami, w tym szczególne znaczenie ma częstotliwość użytkowania. Oprócz tego należy brać pod uwagę także pozostałe parametry, takie jak na przykład szybkość otwierania, wagę wrót, światło wjazdu oraz rodzaj bramy. Nie można także zapomnieć o tak istotnej kwestii, jak stan techniczny bramy i napędu. Można go ocenić zarówno wizualnie, jak i sprawdzić między innymi to, czy skrzydło porusza się bez niepokojących hałasów.
Dostępne zabezpieczenia w automatycznych bramach
Brama wjazdowa z automatyką stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed nieuprawnionym wejściem lub wjazdem na teren przedsiębiorstwa. Kluczowe jest jednak bezpieczeństwo użytkowania. Pod tym względem producenci napędów do bram stosują między innymi lampy ostrzegawcze oraz sygnały dźwiękowe zintegrowane bezpośrednio z mechanizmem. Standardem stają się także fotokomórki, które blokują skrzydło w momencie wykrycia zagrożenia. To rozwiązanie świetnie wpisuje się w inną funkcjonalną opcję, a mianowicie w automatyczne zamykanie po zaprogramowanym czasie.
Model automatyczny może być także wyposażony w system delikatnego startu oraz zamykania. Mechanizm na początkowym etapie powoli się rozpędza, a następnie zwalnia, aby delikatnie zablokować się w końcowej pozycji. Wpływa to na żywotność zarówno elektronicznego modułu, jak i elementów mechanicznych.
Napędy do bramy – jak to działa?
Sterowanie bramą odbywa się za pomocą zaprogramowanego pilota. W zależności od modelu, system automatyczny może działać nieco inaczej. Bramy skrzydłowe działają najczęściej w oparciu o siłowniki liniowe. Na rynku dostępne są także z siłownikami podziemnymi, które są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy na posesji nie ma odpowiedniej ilości miejsca.
Wybierając bramę przesuwną z napędem, należy uważnie zapoznać się z parametrami konkretnego siłownika pod względem obsługiwanego ciężaru oraz szerokości skrzydła. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jego moc. Musi być ona odpowiednio dostosowana do wspomnianych wartości, aby mechanizm mógł swobodnie poruszać skrzydłem, w tym przypadku także niezależnie od warunków pogodowych, na przykład oblodzenia. Urządzenie może znajdować się obok bramy lub być schowane w słupku, który imituje część ogrodzenia.
Siłowniki w bramach automatycznych
Siłowniki to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów całego mechanizmu otwierania bramy automatycznej. Muszą być one w pełni dostosowane do konkretnego modelu bramy. Kluczową kwestią jest także częstotliwość jej użytkowania. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje dużą flotą pojazdów, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że będzie użytkowana bardzo często. W takim przypadku ważną rolę odgrywa tutaj oszczędność energii elektrycznej. Wybierając siłowniki sprawdzonego i renomowanego producenta, nie trzeba obawiać się dużych rachunków za prąd. Jeśli właściciel firmy dysponuje konkretnymi wymaganiami i zależy mu zdecydowanie bardziej na komforcie użytkowania oraz szybkości otwierania, to oczywistym krokiem wydaje się inwestycja w wyższej klasy urządzenie. Będzie wiązać się to także z większą żywotnością i bezpieczeństwem.