Każdy z nas ma w życiu takie momenty, gdzie przydałoby mu się nieco więcej pieniędzy. Nie muszą być o od razu duże sumy – czasami do lepszego zarządzania naszym budżetem domowym, brakuje niewielkich kwot, które pomogłyby nam przed wypłatą. Skąd je zdobyć? Trzy sprawdzone sposoby znajdziecie w tym artykule, więc zapraszamy do lektury!
Praca dodatkowa – nie musi to być od razu drugi etat
Zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie pieniędzy, jest podjęcie kolejnej pracy. Nie musi być to jednak aż takie angażujące zajęcie, jak to co wykonujemy na co dzień. Warto rozejrzeć się po okolicy, czy ktoś nie potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem wydają się tutaj chociażby nocne inwentaryzacje, przeprowadzane w wielu różnych supermarketach. Przeważnie są one wykonywane przynajmniej raz w miesiącu, więc z całą pewnością jeśli dobrze poszukamy, trafimy na ofertę, która może nas zainteresować.
Oczywiście, inwentaryzacje nocne to tylko przykład, ale bardzo dobrze obrazuje jakie znaczenie dla naszego budżetu może mieć chociażby drobna praca po godzinach. Nawet parę godzin w tygodniu jest w stanie zrobić różnicę, jeśli odpowiednio się skumuluje. Praca dodatkowa to także sposób na oszczędzanie – wystarczy zachowywać zarobione w ten sposób pieniądze, żeby za jakiś czas zobaczyć ich zauważalnie więcej.
Wzięcie pożyczki
Drugi proponowany przez nas sposób jest zdecydowanie inny niż poprzedni i niektórym wyda się dosyć kontrowersyjny. Firma pożyczkowa jest w stanie zapewnić nam dodatkowe fundusze, pod warunkiem, że je spłacimy w przyszłości. O ile dużo osób traktuje wzięcie pożyczki jako ostateczność, wcale nie musi tak być.
Weźmy na przykład kartę kredytową – w końcu ona też jest formą pożyczki. Większość banków pozwala swoim klientom na skorzystanie z okresu bezodsetkowego – w skrócie oznacza to, że jeśli oddamy pieniądze wystarczająco szybko (w przypadku większości firm jest to od 30 do 50 dni), to pożyczkodawca nie obciąży nas odsetkami. W ten sposób zyskujemy dodatkową gotówkę, którą bez problemu i kosztów możemy oddać później.
Założenie własnej firmy
Ostatni proponowany sposób wymaga najwięcej zaangażowania i odwagi, jednakże kusi potencjalnie większymi zyskami. Założenie swojej firmy to coś, co większości osób kojarzy się z wyrzeczeniami, brakiem czasu i ogromną inwestycją. Wcale nie musi tak być – własna firma nie musi być od razu ogromną korporacją z wielkim kapitałem. Czasami wystarczy, że zaczniemy monetyzować nasze hobby.
Co to oznacza? Jeśli przykładowo Twoją pasją jest motoryzacja i zdarza Ci się rozbierać elementy samochodów na czynniki pierwsze, to możesz po swojej zwykłej pracy etatowej, zająć się tym co sprawia Ci przyjemność. Zapewne na początku będziesz obsługiwał pojazdy jedynie rodziny i znajomych, z czasem jednak może wydarzyć się tak, że Twoja pasja stanie się dla Ciebie sposobem na życie. Jeśli natomiast tak się nie stanie – trudno. Hobby to zawsze dobry sposób na dodatkowy kapitał. Chociażby z tego względu, że robienie czegoś co nas pasjonuje, jest zawsze bardziej przyjemne niż monotonna praca etatowa.