Strona główna Finanse Zarobki architektów w Europie
architekt

Zarobki architektów w Europie

przez redakcja serwisu

Praca architekta nie jest zajęciem łatwym. Oprócz długoletnich studiów, wymaganych do uzyskania uprawnień zawodowych, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zarobki architektów powinny więc odpowiadać unikalności ich kompetencji zawodowych.

Stawiając sobie jednak pytanie o to, ile zarabia architekt, warto sprawdzić kontekst geograficzny, bowiem zarobki architekta w Europie Zachodniej bardzo często przewyższają wielokrotnie płace naszych rodzimych specjalistów tej branży.

Ile zarabia architekt w Niemczech?

Rozważania odnośnie do zarobków architekta w Europie rozpocznijmy od naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy specjaliści tej branży mogą cieszyć się dochodami na poziomie – po przeliczeniu na naszą rodzimą walutę – 26000 zł brutto. Kwota ta robi wrażenie, jednak odpowiada pozycji zawodowej tej grupy pracowników. Oczywiście to, ile zarabiają architekci w Niemczech zależy w dużej mierze do jego indywidualnej sytuacji na rynku pracy.

Ile zarabia architekt w Danii?

Bardzo podobnie do niemieckiego wygląda rynek pracy w Dani: zarobki architektów oscylują tam wokół 26500 zł – więc nawet więcej niż w przypadku naszych sąsiadów zza odry. Płaca zależy od stażu pracy i umiejętności, jednak średni dochód plasuje płace Duńczyków wśród najlepszych zarobków architekta w Europie.

Ile zarabia architekt w Holandii?

Swoich płac nie powinni się wstydzić specjaliści w Holandii. Ich pensje, nieco mniejsze od duńskich i niemieckich, w dalszym ciągu należą do najwyższych, gdy rozważamy zarobki architekta w Europie. Warto jednak wspomnieć o stosunkowo wysokich kosztach życia w tym kraju, niwelujących w dużym stopniu realną siłę nabywczą wysokich nawet dochodów.

Ile zarabia architekt w Anglii?

Nieco niższe są zarobki architektów w Zjednoczonym Królestwie. Średnia płaca brytyjskiego fachowca tego typu oscyluje średnio wokół 20000 zł brutto. To i tak zresztą jeden z lepszych wyników wśród zarobków architektów w Europie, jednak spece tej branży mogą zazdrościć swym niemieckim i duńskim kolegom.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Również polscy architekci mogą zazdrościć większości swoich odpowiedników z zachodu. Płace specjalistów od projektowania budynków i budowli należą w naszym kraju do jednych z najniższych w państwach UE. Ile zarabiają architekci w Polsce? Średnia płaca wśród specjalistów tej branży wynosi ok. 2700 zł netto – niewiele różni się więc od stawek niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Jedne z najniższych zarobków architekta w Europie powodują, że wielu specjalistów tej branży szuka zatrudnienia w krajach zachodnich.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz