Strona główna Finanse Rozliczenia PIT w 2022 roku — o czym należy pamiętać?

Rozliczenia PIT w 2022 roku — o czym należy pamiętać?

przez redakcja serwisu

Każda osoba, która w Polsce uzyskuje dochód, jest zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, w skrócie PIT. Mimo iż każdy dorosły człowiek zdaję sobie sprawę z tego, że raz w roku musi wykonać tę czynność, to wielu z nas nie do końca wie w jaki sposób należy wypełnić tę deklarację, a także kiedy i gdzie ją dostarczyć. O czym należy pamiętać podczas rozliczania PIT w 2022? Podpowiadamy. 

Rozliczenia PIT 2022 – do kiedy?

Rozliczenie PIT w Krakowie oferują wyspecjalizowane biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje podatkowe za swoich klientów. Warto jednak wiedzieć, że w 2022 roku termin rozliczenia się z fiskusem mija 2 maja. Dlatego też jeżeli chcemy skorzystać z usług profesjonalnego biura podatkowego, warto udać się do takiej firmy jak najwcześniej i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ może okazać się, że jej pracownicy będą mieli tylu klientów, że nie będą w stanie nam pomóc. Za niezłożenie deklaracji w terminie grożą surowe kary, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo karno-skarbowe.

Jak rozliczyć PIT?

Pełna księgowość w Krakowie to tylko jedna z usług jakie oferują profesjonalne biura rachunkowe. Dlatego jeżeli całkowicie nie wiemy w jaki sposób rozliczyć PIT warto skorzystać z ich usług. Jeżeli jednak posiadamy podstawową wiedzę, deklarację PIT możemy wypełnić samodzielnie. Wówczas warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam jakaś ulga.

Wśród najpopularniejszych wymienia się tę na internet, gdzie możemy odliczyć od podatku przez 2 następujące po sobie lata 760 zł. Z kolei osoby, które posiadają dzieci, mogą liczyć na ulgę w wysokości 1112,04 zł na pierwsze i drugie, 2000,04 zł na trzecie i 2700 zł na czwarte i kolejne dziecko. Można odliczyć od podatku również darowiznę na cele pożytku publicznego i wiele innych kosztów.

Rozliczenie PIT to obowiązek każdej osoby, która osiągała w poprzednim roku podatkowym dochód. Jeżeli nie wiemy w jaki sposób wypełnić takie zeznanie, a także jakie ulgi na przysługują, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura podatkowego.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz