Strona główna Na czasie Projektowanie miejskiej logistyki a automaty paczkowe
logistyka

Projektowanie miejskiej logistyki a automaty paczkowe

przez redakcja serwisu

Automaty do odbioru przesyłek kurierskich to już nie tylko bezpieczny czy wygodny, ale przede wszystkim ekologiczny sposób odbioru zakupów online. Bezdotykowe urządzenia, intuicyjne w konfiguracji, które nie wymagają podłączenia do prądu i są obsługiwane za pomocą dedykowanej aplikacji, stanowią przyszłość całego rynku, wpisując się jednocześnie w zielone trendy. Inne wyzwanie stanowi natomiast umiejętne projektowanie miejskiej logistyki z automatami w tle.

Zaawansowane technologicznie instalacje, będące punktami odbioru przesyłek, można ustawiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Urządzenia nie potrzebują dostępu do zewnętrznego źródła energii. Są wyposażone w wysokiej jakości baterie, które pozwalają im działać nawet przez dziesięć lat. Nie wymagają też korzystania z ekranu. Wystarczy smartfon lub inne urządzenie wyposażone w technologię Bluetooth. Ponadto, możliwe jest ich ustawienie w dużym zagęszczeniu. Mobilność automatów pozwala znacząco zoptymalizować ostatnią milę kurierską, która stanowi kluczowe ogniwo w realizacji przesyłek kurierskich.

Synergia z przestrzenią miejską

Automaty nowej generacji nie potrzebują także dostępu do Internetu, co powoduje, że można je ustawić w zupełnie nowych lokalizacjach.  Urządzenia mogą mieć różną wielkość w zależności od zapotrzebowania, a spora elastyczność ułatwia instalacje zarówno w biurowcach czy sklepach, jak i na parkingach lub chodnikach, czyli w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych.

Rynek e-commerce skorzystał na wybuchu pandemii, ponieważ zakupy w głównej mierze przeniosły się do Internetu. Wzrosło tym samym zapotrzebowanie na bezpieczne przesyłki za pomocą automatów paczkowych. Wzrost transakcji online to także poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie montażu urządzeń, które nie mogą zaburzać przestrzeni miejskiej.

Zielone trendy

Wygoda jest jednym z pierwszych skojarzeń, które nasuwają się na myśl o automatach paczkowych. Ich sprawne funkcjonowanie wywiera  pozytywny wpływ na środowisko, między innymi redukując emisję dwutlenku węgla w zakresie transportu, a także usprawniając pracę samych kurierów. Optymalizacji podlega również ostatnia mila dzięki zmniejszeniu liczby zwrotów lub ponowionych kursów w wyniku nieobecności adresata przesyłki.

Pandemia przyniosła olbrzymi rozwój sektora e-commerce, a co za tym idzie, swoisty boom na automaty paczkowe. Większe instalacje wymagają jednak synergii z otoczeniem miejskim. Ich odpowiednia estetyka pozwoli projektować miejską logistykę w sposób zgodny z kluczowymi elementami infrastruktury. Wspólna przestrzeń stanowi w końcu nadrzędną wartość i bezwzględnie nie można o niej zapominać.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz