Strona główna Podatki Emigranci mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne
pieniadze dla emigrantow

Emigranci mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne

przez redakcja serwisu

Obywatele Polski, którzy przez ostatnie pięć lat (2016-2020) pracowali za granicą, mogą się starać o różnego rodzaju świadczenia z zagranicznych instytucji. Niestety z powodu niewiedzy lub mylnych przekonań nie każdy korzysta ze swoich praw.

Kwoty są różne

Statystyka wyraźnie pokazuje, że duża liczba osób pracujących za granicą nie korzysta z możliwości zwrotu przysługującej nadpłaty podatkowej. Wiele osób nadal nie wie, że każdy mieszkaniec Polski pracujący legalnie za granicą może ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki: na wychowanie dzieci, niewypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ubezpieczenie zdrowotne czy nadpłacony podatek dochodowy.

Po zdobyciu wiedzy na ten temat wiele osób zadaje pytanie o to, jaką kwotę uda się im odzyskać. Zdaniem Darii Wiśniewskiej, menedżerki spółki RT Tax zajmującej się zwrotem podatków, wysokość świadczeń zależy od różnych czynników, między innymi kraju, w którym dana osoba pracowała oraz od sytuacji społecznej. „Na przykład obywatele Polski, którzy pracowali i pracują w Niemczech, wychowujący dzieci poniżej 18. roku życia, otrzymują zasiłek w wysokości 219-250 euro miesięcznie, w zależności od liczby dzieci. W Holandii kwota ta wynosi 74-106 euro, natomiast w Norwegii nawet do 927 euro miesięcznie w przypadku dzieci do 2. roku życia” – wyjaśnia różnice specjalistka.

Nadpłaty podatkowe zwracane są z terminem przedawnienia 4-5 lat. Oznacza to, że jeśli dana osoba pracowała w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Danii, Irlandii lub Austrii przez ostatnie 4-5 lat, może ubiegać się o takie świadczenie i odzyskać nadpłatę.

Zgłosić się może każdy

Zgodnie z prawem obowiązującym w wielu krajach, wszyscy mają obowiązek składania zeznań podatkowych, natomiast zwrot podatku jest całkowicie legalną częścią tego procesu. Chociaż kwota, o jaką można się ubiegać zależy od wielu czynników (wysokości wynagrodzenia, godzin pracy itp.), każdy może zwrócić się z wnioskiem do organów państwa za granicą, niezależnie od wysokości kwoty, o jaką pretenduje.

„Czasami można odzyskać jedynie kilkadziesiąt euro, ale są także osoby, które odzyskują nawet 11 tysięcy euro. Średnia kwota zwróconej nadpłaty podatkowej jest różna, na przykład w Niemczech wynosi ona 950 EUR, w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Holandii – odpowiednio 804, 833 i 816 euro,  w Norwegii – 353 euro, w Irlandii – 753 euro, podczas gdy w Danii średnia kwota może sięgać nawet 1219 euro” – wymienia rozmówczyni. Wszystkie te świadczenia są przewidziane w aktach prawnych, więc ubieganie się o nie oraz ich pozyskanie jest procesem bezpiecznym i zgodnym z prawem.

Niestety jest wiele osób pracujących za granicą, które nie są świadome przysługujących im świadczeń

Z powodu nieodzyskanych środków finansowych zarówno obywatele, jak i państwo polskie tracą co roku spore kwoty. Z naszych obliczeń wynika, że jedynie w 2020 roku nie odzyskano 3,2 mln euro z tytułu tego typu świadczeń. Bardzo ważne jest, by o tym rozmawiać i dzielić się informacjami z krewnymi, sąsiadami oraz innymi bliskimi osobami” – zaznacza D. Wiśniewska.

O zwrot nadpłaty podatkowej można ubiegać się samodzielnie, jednak często na dalszych etapach występują różnego rodzaju problemy, które hamują, a czasem nawet uniemożliwiają taki zwrot. Warto zatem korzystać z pomocy specjalistów.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz