Strona główna Finanse Ubezpieczenia na życie – grupowe czy indywidualne? Która opcja jest lepsza?
jakie ubezpieczenie wybrac

Ubezpieczenia na życie – grupowe czy indywidualne? Która opcja jest lepsza?

przez redakcja serwisu

Chociaż ubezpieczenia na życie nie są obowiązkową polisą, taką jak przykładowo OC pojazdu, to i tak większość z nas decyduje się na posiadanie takiej polisy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dobre ubezpieczenie jest w stanie oszczędzić nam i naszym bliskim wiele problemów. Zanim postanowimy je jednak kupić, warto zorientować się, jakie mamy możliwości w tym zakresie. Podstawowe rodzaje polis to ubezpieczenia indywidualne i grupowe. Która opcja jest lepsza?

Ubezpieczenie na życie grupowe

Każda osoba, którą interesują ubezpieczenia na życie, z całą pewnością spotkała się kiedyś z ofertą zakupu polisy grupowej. Najczęściej można to zrobić w naszym zakładzie pracy, w szkole, czy na uczelni. Jak działa taka polisa i czy warto o niej pomyśleć?

Grupowe ubezpieczenia na życie nie różnią się w swoim działaniu od polis indywidualnych. W momencie, kiedy ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu czy ulegnie wypadkowi, ubezpieczalnia wypłaci mu odszkodowanie z tego tytułu. Podobnie wygląda to w przypadku zgonu – w takiej sytuacji na wypłatę pieniędzy będą mogły liczyć najbliższe osoby ubezpieczonego.

Co więc charakteryzuje polisę grupową? Niska cena, wynikająca z rozszerzenia polisy na kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Przykładowo – kiedy nasz pracodawca negocjuje z towarzystwem ubezpieczeniowym warunki umowy, będzie mógł wynegocjować znacznie lepszą cenę, niż w przypadku oferty indywidualnej. Ma to jednak swoje minusy, o których powiemy za chwilę.

Indywidualne ubezpieczenia na życie

Indywidualne ubezpieczenia na życie kupujemy samodzielnie, nie korzystając z ewentualnej oferty naszej szkoły lub zakładu pracy. Jest to oczywiście związane z nieco wyższą ceną, jeśli mielibyśmy to porównać z ubezpieczeniami grupowymi, gdyż polisa dla jednej osoby nie będzie tak opłacalna dla towarzystwa ubezpieczeń, jak polisa dla całej firmy lub klasy.

Ta sytuacja ma jednak dużo plusów. Przede wszystkim – w przypadku polisy grupowej nie jesteśmy w stanie wybrać dostosowanego do nas zakresu ryzyka. Wynika to z prostego powodu – takie polisy przeważnie są jak najbardziej ogólne, by mogły się wpasować w preferencje całej grupy. Jeśli jednak decydujemy się ubezpieczenie indywidualne, sami mamy możliwość dostosowania jego warunków do naszych potrzeb.

Którą opcję wybrać?

Jak nietrudno się domyślić, stosunkowo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze są ubezpieczenia na życie indywidualne czy grupowe. Każde z tych rozwiązań ma pewne plusy i minusy i decyzję w tym zakresie będziemy musieli podjąć samodzielnie.

Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie najlepszą możliwą ochronę, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności i zrządzeń losu, najlepszym wyjściem będzie jednoczesne skorzystanie zarówno z polisy grupowej, jak i indywidualnej. Te opcje absolutnie nie wykluczają się wzajemnie, co więcej – bardzo dobrze się uzupełniają. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli spać spokojnie o przyszłość naszą i naszej rodziny, niezależnie od tego, z jakimi trudnymi wydarzeniami przyjdzie nam się mierzyć.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz