Strona główna Podatki Konsultacje Pro Bono, czyli co dobrego może wyniknąć z podwójnego opodatkowania?
opodatkowanie

Konsultacje Pro Bono, czyli co dobrego może wyniknąć z podwójnego opodatkowania?

przez redakcja serwisu

Doradcy podatkowi spółki Arena Tax przygotowali odpowiedź na podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. W ramach projektu działań pro bono, przedsiębiorcy prowadzący firmę w formie spółki komandytowej mogą zasięgnąć bezpłatnie rady eksperta, jednocześnie wspierając organizacje charytatywne.

Nie ma tego złego…

Pomimo, że nowe regulacje zostały odebrane przez rynek z niechęcią, specjaliści Arena Tax udowodniają, że nawet z podwójnego opodatkowania można wydobyć coś pozytywnego. Zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji wielu przedsiębiorstw oraz potrzeby pozyskania wiedzy na temat możliwych rozwiązań problemu niekorzystnego opodatkowania, zespół Arena Tax zaprasza na konsultacje pro bono dedykowane przedstawicielom spółek komandytowych.

Specjaliści Arena Tax nie pobierają opłat za udzielone konsultacje, ale przedsiębiorcy zobowiązują się wpłacić dowolną, symboliczną kwotę na wybrany przez siebie cel charytatywny.

Zakres konsultacji obejmuje pozyskanie informacji od licencjonowanego doradcy podatkowego na temat możliwych wariantów postępowania spółki lub wspólników w kontekście objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT, a w szczególności:

  • Czynności przygotowawcze – co można zrobić, by zniwelować skutki niekorzystnych zmian?
  • Jeśli nie spółka komandytowa to co? – inne modele prowadzenia działalności gospodarczej.

Dlaczego chcemy pomóc?

30 listopada 2020 roku została w Dzienniku Ustaw opublikowana ustawa z dnia 28 listopada 2020 roku – o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku ustawy, w 2021 roku opodatkowanie spółek komandytowych uległo zmianie. Najpóźniej 1 maja 2021 r. wszystkie spółki komandytowe przestaną być transparentne podatkowo. W praktyce oznacza to, że staną się podatnikami podatku dochodowego. Z jednej strony spółki będą na bieżąco płaciły CIT, ale dodatkowo osoby będące komandytariuszami, otrzymując wypłatę zysków, będą płacili podatek dochodowy drugi raz. W rezultacie efektywne opodatkowanie właścicieli spółek komandytowych może wzrosnąć do ok. 35%.

Nowelizacja to dla wielu przedstawicieli spółek komandytowych dużo problemów i wątpliwości, stąd też akcja wsparcia dla przedsiębiorców, którzy potrzebują specjalistycznej porady, a nie mają możliwości, czasu czy funduszy na samodzielne zgłębienie zagadnień podatkowych. Ponadto, dzięki symbolicznej wpłacie na cel charytatywny, doradcy podatkowi wspólnie z przedsiębiorcami przyczynią się choć trochę do polepszenia sytuacji innych osób w potrzebie, dla których szczególnie w obecnym czasie taka pomoc będzie na wagę złota.

Konsultacje będą prowadzone w formule online, na platformach Zoom oraz Teams lub telefonicznie, przez doradcę podatkowego i radcę prawnego Dominikę Ramírez-Wołkiewicz oraz doradcę podatkowego Bartosza Mroczkowskiego.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz