Wszystkie transakcje kupna i sprzedaży walut nazywane są transakcjami walutowymi. Zawierają je firmy, banki, a także osoby prywatne. Cała transakcja polega na wymianie obcej waluty na krajową. Zdarzają się też sytuacje, w których kupuje się obcą walutę.
Co warto wiedzieć?
Na samym początku warto sprawdzić, jakie kursy oferują kantory w Warszawie, ponieważ mogą się one różnić. Dobrze jest zapoznać się z pojęciem kursu terminowego, kasowego i arbitrażu waluty. Obecnie wymiany można dokonać również przez bank, ale trzeba założyć odpowiednie konto.
Kurs terminowy
To transakcje walutowe, których kurs ustalany jest w momencie dokonania transakcji. Uzależniony jest od aktualnej sytuacji na rynku.
Kurs kasowy
Rozlicza się go przy pomocy specjalnego cennika określonego najpóźniej drugiego dnia roboczego. Jest to jak zwany spot.
Arbitraż walutowy
Jest to zakup lub sprzedaż waluty przez bank. W ten sposób generują one zyski przy pomocy różnic w kursach pojawiających się na rynku. Często proces transakcji rodzi wiele pytań, szczególnie kiedy nie ma się dużego doświadczenia w tej kwestii. Dlatego trzeba rozróżniać kupno od sprzedaży. Kupując, sprzedajemy naszą walutę i wymieniamy ją na obcą. Wymieniając tę zagraniczną, patrzymy na jej kurs zakupu. Wydaje się to proste i oczywiste, jednak czasem potrafi przysporzyć pewnych problemów.
Kantory internetowe
W ostatnich latach zdobywają coraz większa popularność, jednak i tak większość ludzi nadal woli wybrać kantor wymiany walut w Warszawie. Oczywiście, jeśli nie mamy czasu na objeżdżanie miasta w celu znalezienia najlepszej oferty, to Internet jest dobrym rozwiązaniem. Sama usługa działa w podobny sposób, co wersja stacjonarna. Dokonanie transakcji jest możliwe po założeniu konta w wybranym kantorze. Dużym plusem jest niewątpliwie możliwość negocjowania cen. Rejestrując się, należy podać swoje dane, takie jak e-mail, imię, nazwisko, adres oraz numer konta bankowego. Kiedy już konto zostanie aktywowane, wystarczy zasilić je odpowiednią sumą gotówki.