Strona główna Na czasie Aktywność fizyczna – sposób na odstresowanie się po pracy
relaks

Aktywność fizyczna – sposób na odstresowanie się po pracy

przez redakcja serwisu

W 2019 roku na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy przeprowadzono badania dotyczące stresu. Raport wykazał, że ponad 80% uczestników potwierdziło odczuwanie stresu w miejscu pracy. To nieprzyjemne uczucie towarzyszy nam z różnych powodów. Mogą to być goniące terminy, wymagający szef, czy złe relacje ze współpracownikami. Niezależnie od przyczyny, stres wpływa negatywnie na nasz organizm i może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Dlatego warto z nim walczyć. Jakie są na to sposoby? 

Jak stres wpływa na organizm?

Stres to uczucie, które negatywnie wpływa na cały organizm. Długotrwałe odczuwanie niepokoju i zdenerwowania może przyczynić się do powstania wielu chorób i schorzeń. Początkowe objawy to przyspieszona akcja serca, problemy z układem pokarmowym, drżenia i napięcie mięśni czy zwiększona aktywność gruczołów potowych. Na pierwszy rzut oka te dolegliwości nie wydają nam się niebezpieczne, jednak po pewnym czasie sytuacja może być znacznie bardziej poważna. Długotrwały stres może bowiem doprowadzić do chorób układu krążenia, zawału serca, cukrzycy, problemów psychicznych, a także do powstawania nowotworów. U kobiet mogą też wystąpić problemy z gospodarką hormonalną, co przełoży się nie zanik miesiączki, wypadanie włosów i problemy z zajściem w ciąże. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i walczyć się stresem.

Najlepszy sposób na stres po pracy

Jednym z najlepszych sposobów na stres jest aktywność fizyczna. Udowodniono to w wielu badaniach. Endorfiny, czyli hormony szczęścia wydzielane podczas wysiłku, odpowiadają za uczucie euforii i zadowolenia. Można powiedzieć, że działają one jak naturalne środki przeciwbólowe. Pomagają nam się odprężyć i odstresować. Dlatego sport to doskonały sposób na rozładowanie złych emocji po pracy. Regularne ćwiczenia pomogą dotlenić organizm, usprawnią pracę serca i ustabilizują ciśnienie tętnicze. Dodatkowo trening fizyczny pomoże rozluźnić mięśnie, które spinają się w wyniku długotrwałego odczuwania stresu. Spięte mięśnie mogą powodować ból pleców, szyi i głowy. Aktywność, zwłaszcza na świeżym powietrzu zminimalizuje większość nieprzyjemnych objawów.

Jaki sport uprawiać?

Właściwie wybór sportu zależy od naszych preferencji. Może to być bieganie, jazda na rowerze, czy siłownia. A dla tych, którzy wolą coś spokojniejszego świetnie nada się Nordic Walking. Nie od dziś wiadomo, że spacery mają dobroczynny wpływ na organizm. Jest to aktywność mniej intensywna niż bieganie, ale daje równie wiele korzyści. Aby zacząć ją uprawiać nie potrzeba też masy specjalistycznego sprzętu. Wystarczą kije do Nordic Walking. W sklepie Decathlon nabyć można profesjonalne kijki od takich producentów jak Newfeel. Dostępne są również kijki teleskopowe, które pozwalają na regulację wysokości i dostosowanie jej do własnego wzrostu.

Jak wykazują badania, stres w pracy to problem, który dotyka większości osób. Jego długotrwałe działanie może przyczynić się występowania wielu groźnych chorób. Dlatego warto z nim walczyć i zdecydować się na aktywność fizyczną. Rezultaty z pewnością pozytywnie nas zaskoczą.

0 komentarz
0

Zostaw komentarz